Városgondnokság parkfenntartó szakemberei már elkezdték a bokrok-fák metszését Fehérvár közterületein. Szerdán a Palotavárosban dolgoztak a zöldterületek tél végi gondozásán. Fontos célja a tél végi, vegetációs időszak előtti metszéseknek, hogy a közterületeken lévő növények egységes képet adjanak majd tavasszal és nyáron.
Jelenleg Székesfehérváron mintegy 83 ezer négyzetméteren találhatók cserjék, több mint 26 ezer négyzetméteren sövény és közel ötezer négyzetméteren rózsaágyás. Több nagy csoportban dogoznak a parkfenntartó szakemberek, illetve egy további csoport, a kiemelt területeken végzi a tél végi növényápolási munkát. Több mint száz ember dolgozik a parkfenntartásnál, akiknek a többsége szakképzett dolgozó, hiszen korábban volt lehetőség oktatásra, és sokan elsajátították a szakmát.
A metszés is egy szakmunka, ami megalapozza a nyári vegetációs időszakot és a további fenntartási munkákat. Olykor drasztikusnak tűnhet a metszés, de a növény megújul tőle és sok fiatal, szép hajtást növeszt – hívta fel a figyelmet Homoki László kertészmérnök, a Városgondnokság közterület-fenntartási vezetője. A cserjék fiatalító, ritkító metszésénél az elöregedett részeket levágják, amivel arra késztetik a növényt, hogy alulról több új hajtást hozzon. Sokszor meglepődnek az emberek ezen a drasztikusnak tűnő beavatkozáson, de ezzel a kertészeti fogással a cserjék élettartamát is növelik. Érdemes lesz majd május végén, június elején megnézni a visszametszett növényeket, amiken látható lesz, hogy mekkora hajtásnövekedés indult.
A parkfenntartó kertészek törekszenek arra, hogy a nyesedéktől a munka végén mihamarabb megtisztítsák a területet, de van, amikor csak másnap tudják elszállítani a növényi hulladékot. A mulcs pedig, amivel időről-időre az ágyásokat feltöltik, a fák gallyazásából visszamaradt nyesedék, a cserjék felaprított nyesedékéből pedig komposzt lesz.
A cserjék, sövények tövét is megtisztítják, hogy szép, egységes képet mutasson a terület amikor kizöldülnek a növények.
A frissen ültetett, úgynevezett támasztókarós fáknál is van feladatuk a kertészeknek: ezeknél a növényeknél utómetszést végeznek, ugyanis a fa koronáját hozzá kell igazítani a még kisebb gyökérzethez, hogy az arányok megfelelőek legyenek. A forró nyarak miatt is szükség van erre, hogy a fiatal csemeték könnyebben átvészeljék majd azt az időszakot, ugyanis ha kicsi a gyökér és a nagy a korona, akkor sokkal több vizet párologtat a fa, mint amennyit fel tud venni.