Rendezett közterületek és fejlesztések - beszélgetés a Városgondnokság idei költségvetéséről

Mik lesznek az idei évi feladatok és legfontosabb fejlesztések, mennyi pénzből gazdálkodhat, mennyi emberrel dolgozhat a Városgondnokság 2025-ben? A kérdésekre Béndek Balázs a Városgondnokság gazdasági igazgatója válaszolt.

2025.03.04. 07:12 |
Rendezett közterületek és fejlesztések - beszélgetés a Városgondnokság idei költségvetéséről

A Városgondnokság éves üzleti terve, az egyik legfontosabb dokumentum az önkormányzati szolgáltató cég működésével kapcsolatosan.

A Városgondnokság legfőbb célja, hogy az önkormányzat és a városlakók elvárásainak megfelelve maradéktalanul ellássa a közterületi feladatokat Fehérváron.

Az önkormányzati szolgáltató cég 2025-ös üzleti tervében olvasható, hogy tapasztalatuk szerint a minőségi munka kulcsa a jól képzett, saját állományú munkaerő és a saját tulajdonú eszközpark, ezért nagy hangsúlyt fektetnek a megfelelő munkavállalók kiválasztására, továbbképzésére és az eszközállomány bővítésére is.

Másfél évtizede a Városgondnokság még egyfajta felügyeleti szervként működött, és tisztán alvállalkozókkal végeztetett városüzemeltetést. Azóta saját szakember csapatot és saját gépparkott hoztak létre és az elmúlt években ez jól látható a gondozott fehérvári közterületeken – mondta Béndek Balázs a Városgondnokság gazdasági igazgatója.

Jelenleg 17 szakterületre bontjuk a tevékenységünket és ezek a különböző szakterületek, hogyha nagyon szigorúan vesszük, akár külön-külön gazdasági társaságként is működhetnének és sok-sok különböző szakértelemre van szükség a feladataink ellátásához. „Magam is azért szeretek dolgozni a Városgondnokságon, mert gazdasági vezetőként teljes rálátásom van a cégre és az elmúlt 16 évben nagyon sok mindent tanultam a kollégáktól. A számokon keresztül beleláthatok például a kertészek szakmai munkájába, de ugyanúgy az útfelújítási szakmába vagy az uszoda működtetésébe is valamilyen szinten, és nincs két egyforma nap a cégnél.”

Milyen szempontok alapján állították össze a Városgondnokság 2025-ös üzleti tervét?

Magas minőségű városüzemeltetési szolgáltatást várnak tőlünk a fehérváriak és az önkormányzat is, aminek komoly költségigénye van. Jól érzékelteti a munka nagyságát, hogy csak zöldterületből több mint ötmillió négyzetmétert tartunk rendben és nem egybefüggő területről van szó, hanem szétszabdalt kisebb, közepes méretű területekről. Az üzemeltetési feladatok mellett persze minden évben vannak olyan jellegű plusz kiadásaink is, amik különböző fejlesztésekkel kapcsolatosak, legyen az akár a közterületi padok felújítása, vagy akár a parkok fejlesztése.

2025-ben összesen 9,9 milliárd forintból gazdálkodhat a Városgondnokság. Ez nagyon sok pénz, másrészt viszont a Városgondnokságon jelenleg 593 ember dolgozik és a költségvetésünk közel fele bérköltség.

Többször elhangzott már, hogy a Városgondnokságnál egy nagyon jó szakembergárda dolgozik és sokan lassan 16 éve vannak a cégnél. Mennyire nehéz ma szakemebereket találni?

A fluktuáció sajnos minket is súlyt: 2024 végén egészen pontosan 593 fő volt a létszámunk, míg 2019-ben ez még 650 fő volt. Ez volt egyébként az igazán ideális létszám ennek a mértékű városüzemeltetési feladatnak a precíz ellátásához, de a pandémia, majd a háború okozta problémák és spórolás szempontjából nem töltöttük fel azóta sem teljesen a korábbi létszámunkat. Azért nem, mert a meglévő, magas szakmai színvonalon dolgozó kollégáink nagyon szívesen vállalnak többletfeladatokat, túlórákat, vagy célfeladatokat, amelyekkel a hiányzó létszámot tudjuk kompenzálni. A meglévő állományunk pedig plusz juttatásért többet dolgozik

A kérdésre visszatérve, a betanított jellegű fizikai munkára már egyre nehezebben találunk munkavállalókat, de még sikerül. A tavalyi évben például egy nagyon nagy kampányt indítottunk annak érdekében, hogy a hiányzó létszámot fel tudjuk tölteni és ez kifejezetten sikeres volt. Több ezer ember jelentkezett hozzánk, mert nem csak Székesfehérváron kerestünk munkavállalókat, hanem a város környéki településeken is. Az a tapasztalatunk, hogy Székesfehérvárról gyakorlatilag nem nagyon jelentkezik senki ezekre a munkákra és ezért már megyén belülről, vagy akár távolabbról is fogadunk kollégákat. A gépesítésé a jövő egyértelműen azon túl, hogy nagyon komoly fizetésen felüli juttatásokat ad a Városgondnokság a munkavállalóinak. Megteszünk mindent, amit tudunk ezügyben. A cafeteriarendszerünk abszolút igazodik az önkormányzati szektor cafeteriarendszeréhez, éves szinten 400 ezer forintos cafeteriát biztosítunk. Az alapfizetésen túl pedig a túlóra lehetőségek és a célprémium lehetőségek is nagyon kedveltek a fizikai munkavállalók körében.

Emellett mozgóbért adunk minden évben a munkavállalóinknak, ami plusz egy havi juttatást jelent, illetve minden hónapban van egy úgynevezett teljesítményprémium is a Városgondnokságnál.

Ezzel próbáljuk megbecsülni azon kollégáinkat, akik húzzák a szekeret nap mint nap és a közterületeken dolgoznak. Ez a teljesítményprémium átlagosan 15 százalék, azért hangsúlyozom, hogy átlagosan, mert ez azt jelenti, hogy akár nulla is lehet, de akár 30 százalékig is fölmehet és valaki a bérének még pluszban az egyharmadát megkaphatja.

Minden évben vannak nagyobb fejlesztései a Városgondnokságnak. Idén mik lesznek azok?

Láthatták a fehérváriak, hogy az elmúlt években mennyi sok szép park megújult a városban és most befejezés előtt áll például a Prohászka-emlékpark a Várkörúton, amit szintén a Városgondnokság újít fel. Idén tervezzük befejezni a Sörház téri lakossági parkoló kialakítását is, de a legnagyobb falat a Sára Gyula Út- és Járdafelújítási Programnak a folytatása, ami a járdák, kisebb útszakaszok, térkőburkolatok fejlesztéséről szól alapvetően. Erre 280 millió forint van betervezve az idei évre és minden városrészt érinti. A prioritásokat pedig az adott körzet önkormányzati képviselőjével közösen határozzuk el.

A második legnagyobb tétel az idei üzleti tervben egy köztisztasági beruházás. Szeretnénk hadrendbe állítani egy nagy teljesítményű seprőgépet, aminek az ára 115 millió forint, amivel sokkal gyorsabban és hatékonyabban tudunk majd dolgozni. Az üzemeltetési feladatok hatékony ellátásának érdekében a vizes árkok kaszálására pedig egy további fűnyíró robotot állít üzembe a Városgondnokság.

A Városgondnokság már most készül a nyári hőségre és a közterületi növények, fák locsolásához az eddigi kapacitáson felül további tíz, kisteherautókra szerelhető öntözőszettet szereznek be tavasszal.

Folytatódik az utcabútorok karbantartása, a közterületi játszóeszközök festése, valamint a Halesz parkban található KRESZ pálya javítását is elvégzik idén.

Sakk asztalokat telepítenek a közterületi parkokba, és kettő kerékpáros szerelőpont létesítése is szerepel az idei üzleti tervben.

A közterületi szoborok közül 2025-ben Sidló Ferenc Szent István lovasszobrát, illetve talapzatát újítja fel a Városgondnokság. A Szent István szobrot leemelik majd a talapzatról, elszállítják és restaurátor műhelyben tisztítják majd meg. Ugyancsak felújítják idén a Zichy ligetben található 17. honvéd gyalogezred emlékművetis.

Tavaly megkezdődött a Bregyó nyári tábor épületének a teljeskörű felújítása, amely a nyári időszakra, a táborok kezdetére készül el, ahol nyolc turnusban gyermekek százainak biztosítunk változatos sportolási lehetőségeket, sokféle kézműves és ismeretterjesztő foglalkozást és interaktív programokat - hangsúlyozta Béndek Balázs.

Az uszoda teljes felújításáig elengedhetetlen, hogy folyamatosan karbantartsa a Városgondnokság a létesítményt. Ebben az évben a nagymedence gépészetének karbantartását tűzték ki célul: kicserélik a gyűjtőcsövet, a tolózárakat és a hajfogókat. Az uszodára éves szinten a jegyekből és bérletekből származó bevételeken felül mintegy 500 millió forintot kell ráköltenie a Városgondnokságnak.

Nagy népszerűségnek örvend a Sóstó Természetvédelmi Terület, aminek karbantartására nagy hangsúlyt fektetnek. 2025-ben a Nádi-berek erdei iskola megújítása és teljes karbantartása mellett a Kócsag-torony, valamint a Gyurgyalag-les nádtető javítását végzik el a szakemberek.

Mostantól élő városi webkamerán is nézhető a Sóstó Természetvédelmi Terület.

Idén is folytatódnak a temető karbantartási munkálatok: kicserélik a régi temetők vízcsapjait, felújítják a temetői kapukat, valamint megszüntetik a Béla úti temető ravatalozója előtti előtető beázását.

Az idei tervek között szerepel továbbá, hogy a Béla úti temetőben a ravatalozó dombos tetejét gondozásmentes növényekkel ültetik be.

A parkolási rendszert is fejleszti idén a Városgondnokság, hogyan áll parkolórák cseréjének a folyamata jelenleg?

Nagy fejlesztés, mert lecseréljük a parkoló automatákat Fehérváron. Erre jelent fedezetet az átlagosan tíz százalékkal emelkedett jegy- és bérletárak bevétele. A jelenlegi automaták már nagyon elöregedtek és sajnos egyre több probléma van velük. Szeretnénk az automatákat olyan szintre fejleszteni, hogy már az idei évben a legforgalmasabb helyeken üzemeljenek az új szerkezetek, amik érintőképernyősek lesznek, lehetséges lesz a bankkártyás fizetés és a 90 percnyi ingyenes parkolást lehetővé tevő Fehérvári Parkolókártya is egyszerűen használható lesz az új automatáknál.

Jelenleg 112 parkoló automata van a városban és a fejlesztés végére 120 lesz ebből városszerte.

A teljes rendszer fejlesztése minimum kettő évet vesz igénybe. Az idei évben várhatóan nagyjából 50 automatát cserélünk vagy újítunk fel. Ebből 39 automata esetében a meglévő, még viszonylag új automatáink felújítását fogjuk elvégeztetni, és 10 darab teljesen új automatát telepítünk a már fel nem újíthatók helyére.

A zöldterületi fejlesztések közül mi lesz a legnagyobb munkája a Városgondnokságnak az idei évben?

Nagyon sokat költ minden évben a fehérvári zöldterületek fejlesztésére a Városgondnokság, ami idén is így lesz.

A Virágóra mindig kiemelt figyelmet kap vegetációs időszakban és minden évben megpróbálunk egy olyan felületet kialakítani, hogy az megelégedésére szolgáljon, de sajnos ez az utóbbi években nem mindig sikerült a legjobban. Éppen ezért idénre megnöveljük a virággal beültetett felületet és ezzel a munkával együtt a Virágóra alatti pincének a szigetelését is elvégezzük, ahol az óraszerkezet található.

A zöldterületeink esetében az elmúlt időszakban nagyon jelentős faültetési programot hajtottunk végre, így az elmúlt években a VADEX segítségével mintegy százhúszezer fát ültettünk, emellett a városban is, ahol ezt a közművek engedik folyamatosan ültetünk fákat.

Fontos, hogy a fiatal fák fenntartása is jelentős költséggel jár életük elején, ezért tartjuk fontosnak, hogy az öntözési kapacitásunkat további tíz, kisteherautóra szerelhető tartállyal és szivattyúkkal növeljük. Évről-évre egyre forróbbak és szárazabbak a nyarak, ami a jelenlegi növényállományt nagyon megviseli és ahhoz, hogy ennek színvonalát fenntartsuk muszáj locsolnunk és persze olyan fajtákat ültetünk már régóta, amik jól bírják a városi környezetet.

A mintegy hetven fehérvári kisebb-nagyobb híd időnkénti felülvizsgálatát is tartalmazza a Városgondnokság idei üzleti terve.

Milyen saját bevételekkel rendelkezik a Városgondnokság, illetve ezeket a bevételeket mire lehet fordítani?

Önkormányzati támogatás a bevételünk mintegy kétharmada a többi pedig a Városgondnokság saját bevétele. Az önkormányzati támogatás 6,7 milliárd forint, a saját bevétel pedig 3,2 milliárd forint. A saját bevételeinknek a legjelentősebb része a fizetőparkolásból származó bevétel, illetve nagyon szép bevételeink vannak a különböző sportlétesítményekből és a pár éve beindított catering és rendezvényszervezés területről. A fehérvári nagyvállalatok nagyon szívesen veszik igénybe ezt a szolgáltatásainkat a különböző családi napjaikon vagy az év végi összejöveteleik alkalmával, és erre mi tudunk megfelelő területet és helyszínt biztosítani, másrészt pedig étkezési szolgáltatást is tudunk biztosítani számukra. Van bevétel még a temetőüzemeltetési szolgáltatásokból és a piacok üzemeltetéséből is. Ezeket egyébként mind-mind városüzemeltetési szolgáltatásokra tudjuk költeni a közterületeink érdekében.

Online parkolási ügyintézés

Online parkolási ügyintézés

Hibabejelentés

Hibabejelentés