Elkezdték már a fűnyírási munkát a parkfenntartók, melyet ebben az évben is ütemterv szerint végeznek a fehérvári közterületeken. Idén is lesznek azonban méhlegelők a városban, amik körül határozott kontúrt húznak fűnyíróval.
Összesen mintegy négymillió négyzetméternyi területen dolgoznak városszerte
Az előző hetek csapadékos időjárása és a hőmérséklet emelkedése jelentős változást hozott a zöldfelületen, ezért azokon a zöldterületeken, ahol rendszeres fűnyírás történik, megkezdődtek a kaszálási feladatok.
Idén is lesznek méhlegelők a városban, amik körül határozott kontúrt húznak majd a fűnyírógéppel, hogy egyértelműen látszódjon, hogy ott más gyepfenntartási módszert alkalmaznak.
Több mint 2,5 hektáron alakított ki méhlegelőt a Városgondnokság, a beporzó rovarok érdekében, amelyet csak a nyár második felében fognak lekaszálni. Ezeket a területeken információs táblák vannak kihelyezve és szabályos kontursávval van körbevágva a terület.
A sima gyepfelületet azért érdemes nyírni és nem tanácsos meghagyni, mert ha magasabbra nő egy fűcsomó, akkor az saját magát is beárnyékolja és rövid idő alatt felkopaszodik. Így pedig a következő nyírásnál jóval ritkább és csomós lesz a zöldfelület. A rendszeres nyírás erősíti azt, hogy egybefüggő legyen a gyep felülete.
Az idei évben a Palotavarosi tavaknál lepkecsalogató területeket is kialakítottak.
A Palotavárosi tavak mellett három, egyenként 10 négyzetméteres és egy nagyobb 50 négyzetméteres kör alakú, őshonos magyar virágokból álló ágyást alakított ki a Városgondnokság.
A Belváros környékén kéthetente nyírjuk a füvet, a többi területre pedig átlagban három hetente jutnak el a fűnyírótraktorok majd utánuk a motoros kaszával dolgozó munkatársak – mondta Homoki László kertészmérnök, kertészeti divízióvezető. Több nagy csapattal végzi a Városgondnokság a közterületi kaszálási feladatokat Székesfehérváron és van egy külön a kilenc önkormányzati temetőt gondozó csoport is.
A kiemelt területeken évente 10-14 alkalommal nyírják füvet.
A nyírást 18 nagy teljesítményű fűnyíró traktorral és mintegy ötven fűkaszával végzik a parkfentartók.
Két ütemben dolgoznak: először a fűnyíró traktorok végzik a munkájukat és őket követik a fűkaszával dolgozók azokon a helyeken, amit nem lehet a nagy fűnyírókkal megközelíteni.
A tavaszi időszakban látványosan növekszik minden növény, így a fű is, mely ha a talajhőmérséklet is emelkedik, akkor naponta több centit is képes nőni tavasszal.