A városban több száz kátyú van, pontos számokat nem érdemes és nem is lehet mondani mert ez állandóan változik, azonban a hetek óta tartó fagyásos-felengedéses időszak megnövelte a kátyúk számát. Az utak ellenőrzése és a burkolatok javítása folyamatosan zajlik a városban. A Városgondnokságon két burkolatjavítással foglalkozó brigád egész évben rendelkezésre áll: ilyenkor télen zsákos aszfaltot használnak a javításokhoz, tél után pedig már újrahasznosító géppel dolgoznak majd. Ők a kátyúzás mellett számos más munkát is végeznek: javítják például a zúzott köves utakat, a padkák nyesését végzik, díszburkolatot javítanak és a parkok járdáit is karbantartják.
Újrahasznosító géppel tavasszal kezdenek dolgozni
Ha tartósan nulla fok fölött van a hőmérséklet akkor lehet kezdeni a végleges javításokat. A szakemberek ekkor újrahasznosító géppel kátyúznak majd. Az újrahasznosító gép által kevert anyag mellett keverőtelepen készült aszfaltot használnak még. Ez a legtartósabb, azonban csak április elejétől lehet majd ezt a technológiát alkalmazni. Mozaikos töréseknél, süllyedések esetében csak így lehet javítani a hibákat. Először a fő és tömegközlekedési utak kátyúit javítják, ezután következhetnek majd a mellékutcák kátyúi. A tél általokozott károk megjavítása pedig május közepére várható.
A köves utak karbantartása
A köves utakra is minden évben figyelmet fordít a Városgondnokság, így a Kőrösi út, Hernád utca, Róka fasor, Meggyes dűlő, Gólya dűlő, Gém dűlő, Nyúl dűlő, Cento utca, Székely utca, Újkuti és Hegyes utca zúzott köves burkolatainak javítása, gréderezése, anyagpótlása és hengerezése minden tavasszal megtörténik mindegyik úton. A beavatkozás rendkívül időjárásfüggő, mert optimális nedvességtartalom esetén végezhető eredményesen. Az ilyen helyen lakóknak a türelmét kérik, hiszen amíg nem szikkadt meg a burkolat addig nem tudják elvégezni ezeket a munkákat.
Ha káresemény történik a kátyú miatt
Minden egyes káreseménynél a körülményeknek hely, mód és idő tekintetében egyértelműen tisztázottnak kell lenni – mondja Tímár Tibor. A Városgondnokság 24 órás útügyeleti szolgálatot tart fent Székesfehérváron, amit az autósnak ki kell hívni. Ezután fényképeket készítenek és felvesznek egy adatlapot. Majd a károsult kap egy kátyúkár bejelentő lapot, melyet ki kell töltenie és el kell juttatni Székesfehérvár Városgondnokságának Műszaki csoportjához. Ezt követően a teljes iratanyagot haladéktalanul továbbítja a Városgondnokság a biztosító felé, aki a vizsgálatot lefolytatja. Az esetleges kártalanításról pedig nem a Városgondnokság, hanem a biztosító dönt. Idén egyébként eddig két káresetről érkezett bejelentés.