Famatuzsálemek életét menti a Városgondnokság

A Kertészeti divízió szakembereinek tapasztalata Székesfehérváron már sok fa életét mentette meg, most két pátkai, a település életében fontos szerepet betöltő ostorfán próbálnak segíteni.

2024.11.26. 11:09 |
Famatuzsálemek életét menti a Városgondnokság

Megtisztelő segítségkérés érkezett a közelmúltban a Városgondnoksághoz: a pátkai polgármesteri hivatal udvarán álló két, nagyjából 150 éves fa megsérült a nyári viharokban, és balesetveszélyessé is vált. Buda Attila, Pátka polgármestere azonban nem szerette volna kivágatni a sok évtizedes emlékeket őrző fákat, így megmentésük érdekében kérte szakembereink segítségét. Mivel a Városgondnokság nemcsak szűkebb, de tágabb környezetünkben is fontosnak tartja életben tartani a menthető fákat, így igent mondott a kérésre.

"Kivágni, ki lehetne aránylag egyszerűbben ezt a két gyönyörű fát, de megmenteni, komoly munka lesz. Természetesen örök életet így sem tudunk nekik adni, hiszen nem épületek, amiket felújítunk, és akkor azok úgy maradnak, mint a kastélyok, ezer éven keresztül.

Azt reméljük, a beavatkozásokkal néhány évet, akár évtizedet is tudunk még adni, hogy addig még itt legyenek, szépek legyenek, esetleg a köréjük vagy a melléjük ültetett újabb fák meg tudjanak nőni.

Nekünk minden fa fontos, és Pátkával egyébként is jó kapcsolatot ápolunk. Nem mellesleg nagyon sok városgondnokságos kolléga a környező településekről jár be, így Pátkáról is van munkatársunk, többek között éppen a ma itt dolgozó fakezelő, favágó csapat egyik nagyon régi kollégája is itt lakik. Így Székesfehérvár városvezetésével közösen eldöntöttük, hogy segítünk ezzel Pátkának, támogatjuk a települést" - hangsúlyozta Bozai István ügyvezető.

Egy munkás vágja a fát láncfűrésszel.
Az elmúlt időszakban az előzetes szakvizsgálatokat elvégezték a munkatársak, így kedden a gallyazásokkal kezdődtek a munkák. A mentési feladat összetett és több lépcsőfokból áll.

"Az előzetes vizsgálatok alapján megállapítottuk, hogy körülbelül 150 éves mindkét nyugati ostorfa, amelyeket a nyári viharok alaposan megtépáztak. Ekkor vált láthatóvá, hogy a koronában nagyméretű korhadt ágak vannak, illetve vizsgálataink során a koronalapnál egy jókora odvast részt is találtunk. A másik fa törzsének a felső szakaszán van odvas terület, és hangyák is beköltöztek az odúba. Úgy láttuk, mindkét fa menthető, előzőnél 40, míg a második esetben 30 százalékos koronakönnyítésre van szükség, valamint mindkét esetben fasebészeti eljárást is alkalmazunk, kitisztítjuk a korhadt részt egészen az élő területekig" - mondta el Homoki László, a Városgondnokság Kertészeti divíziójának vezetője.

A két matuzsálem megmentése nemcsak környezeti, környezetvédelmi szempontból fontos, de a fák a település életének fontos részei már évtizedek óta, és generációknak adtak felejthetetlen emlékeket.

"Pátka életének a része ez a kép, rengeteg régi fényképen, festményen szerepelnek ezek a fák.

Korábban itt az udvarban, a régi kúria épületében volt az általános iskola, és rengeteg - most már felnőtt - gyermek mászott, játszott ezeken a fákon.

Sokunknak van hozzájuk érzelmi kötődése, és mindenképpen szerettük volna, hogy ne a kivágás legyen a megoldás, hanem próbáljuk őket megmenteni. Ezért kerestük meg Székesfehérvár Városgondnokságát, hiszen ott komoly szakemberek és profik végzik ezt a munkát, és a segítségükkel tudjuk most ezeket a számunkra ikonikus ostorfákat életben tartani a jövőnek" - emelte ki Buda Attila a keddi eseményen.

A munkálatok első lépéseként elkezdődött a gallyazás, amivel a koronát könnyítik, illetve a balesetveszélyes faágakat távolítják el a Kertészeti divízió csapatának munkatársai, majd ezt követően jöhetnek a fasebészeti beavatkozások. A többlépcsős mentési feladat jó eséllyel zárul sikerrel, és a két idős fa még sok emléket adhat a településen élőknek.

Online parkolási ügyintézés

Online parkolási ügyintézés

Hibabejelentés

Hibabejelentés

Székesfehérvár honlapja

Székesfehérvár honlapja