Székesfehérváron mintegy hatvanezer fa található a közterületeken, melyek rendkívüli értéket képviselnek a városi környezetben. Az önkormányzat mindent elkövet annak érdekében, hogy minél több fa kerüljön a közterületekre, éppen ezért ősszel és tavasszal mindig százas nagyságrendben ültetnek előnevelt fákat a városban. Mindannyiunk érdeke, hogy minél zöldebb legyen a város, éppen ezért közterületen, így a házak előtt sem szabad fát kivágni engedély nélkül!
Hamarosan önkormányzati rendelet is „vigyáz” majd a közterületi fákra, amikről jelenleg is részletes nyilvántartása van a városnak. Székesfehérvár Városgondnokságának a térinformatikai rendszerében van egy olyan fakataszter, melyben a fehérvári közterületeken található fák szinte mindegyike megtalálható. A fáknak rögzítve van a pontos helye, faja, fajtája, de a kora és a növény eszmei értéke is szerepel az adatbázisban, amit folyamatosan frissítenek a szakemberek.
Csete Gábor, a Városgondnokság parkfenntartási ügyintézője rendkívül fontosnak tartja, hogy vigyázzunk a városban található faállományra. Mint mondja, az ifjítási és koronaalakító gallyazási munkákat is a legindokoltabb mértékben végzik el a szakemberek, és ezen munkák elvégzése a legtöbb fa esetében évszakfüggő.
Van-e pontos adat arra, hogy mennyi fa található a városban?
Az új telepítésekkel együtt – a Sóstó kivételével – mintegy hatvanezer fa található Székesfehérváron. Ez egy Fehérvár nagyságú város szempontjából soknak számít, de még mindig nem elég, hiszen folyamatosan fejlődik a település, és ezzel együtt a forgalom okozta lég- és porszennyezés mértéke is növekszik. Éppen ezért éves szinten több száz előnevelt facsemetét telepítünk a megfelelő helyekre. Az elmúlt egy-két évben különösen sok fa került a közterületekre, melyre egyrészt elkülönített forrása is van a városnak, de olyan mecénások, mint az Alcoa is támogatta a faültetéseket városszerte.
Hogyan döntik el, hogy hova és milyen fát ültetnek?
Az ültetésnél a Városgondnokság szakemberei elsősorban azt nézik, hogy melyek azok a fák, melyek fenntarthatók. Fontos szempont a fák kiválasztásában a növény növekedési hajlama, illetve hogy mennyire bírja a városi környezetet. De növényvédelmi szempontokat is figyelembe veszünk. A vezetékek alatt például nem telepítünk erőteljes növekedésű fákat, hanem igyekszünk gömbkoronájú fákat választani, szűkebb helyekre és lakóépületek mellé pedig oszlopos növekedésűek kerülnek. A faj- és fajtaválasztáskor mindig az adott terület határozza meg, hogy milyen növényt ültessünk.
Ha valaki a háza előtt szeretne megmetszeni, telepíteni vagy kivágni egy fát, megteheti?
A közterületen található fák a Városgondnokság fenntartásába tartoznak és a város tulajdonát képezi. Azt szoktuk javasolni, hogy ha bárki fát szeretne ültetni, kivágni, vagy nagyobb gallyazást végezni, keresse a Városgondnokság szakembereit. Ha mindenképpen fakivágást szeretne valaki bármilyen okból kifolyólag végezni, akkor a hatósághoz, a Polgármesteri Hivatal Környezetvédelmi Irodájához kell fordulnia. Kizárólag ők adhatnak engedélyt bármilyen közterületen található fa kivágásához. Ez ugyanúgy vonatkozik a Városgondnokságra is.
Kálmán Lilla, a Polgármesteri Hivatal Környezetvédelmi Irodájának vezetője arról tájékoztatott, hogy kormányrendelet szabályozza a közterületi fakivágást. Ha valaki mindenképpen fát szeretne kivágni, akkor a város honlapjáról is letölthető „Fakivágási kérelem” című nyomtatványt kell kitöltenie, melyben részletesen meg kell indokolni a fa kivágásának az okát, fel kell tüntetni a fajtát, a törzsátmérőt és azt is, hogy a kivágott fa helyett hány fát fog pótolni, illetve azokat hová szeretné telepíteni. Ennek az ügyintézése maximum három hét, ami alatt a Városgondnokság szakemberei véleményezik a kérelmet. A kérelem benyújtása azonban nem jelenti azt, hogy a közterületen található fát minden esetben ki is lehet majd vágni.
A fakivágási engedély megszerzésével vannak-e kötelezettségei a kérelmezőnek?
A kivágott fa pótlásáról is gondoskodnia kell a kérelmezőnek: a kivágott növény kora, törzsátmérője és lombozata határozza meg azt, hogy mennyi és milyen törzsátmérőjű fával kell pótolni a kivágott egyedet. Bárki is ültet közterületen fát, az a köztulajdon része lesz. Készül egyébként a Fás szárú növények védelméről szóló önkormányzati rendelet is, melyről hamarosan dönthet majd a közgyűlés. Ebben a Radó-féle faérték számítást veszi alapul a város, mely egy elterjedt és általánosan elfogadott értékmeghatározási módszer.
Mi történik akkor, ha valaki mégis engedély nélkül vág ki fát a háza előtt, közterületen?
Aki engedély nélkül fát vág ki, csonkít illetve olyan sérülést okoz, ami később a fa pusztulását okozza, az bírságra számíthat, ami akár a 150 ezer forintot is elérheti. Emellett természetesen a fa pótlására is kötelezik. Van jelenleg is folyamatban lévő ügy engedély nélkül kivágott fáról, ami a fenti számítás szerint sokszázezres értéket képvisel.