„Az átalakulással a „jó gazda” gondosságával járunk el, és az egyik legfontosabb dolog, hogy rugalmas lett az eszköz es létszámgazdálkodásunk is” – mondja Béndek Balázs a Városgondnokság gazdasági igazgatóhelyettese. Szigorúbbá vált a gazdasági társasággá alakult gondnokság kontrolling tevékenysége, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy forintot sem fizetnek ki fölöslegesen. E két tényező is közrejátszik abban, hogy mintegy 600 millió forintnyi közpénzt spórol idén a társaság.
Milyen konkrét intézkedéseket kellett hozni a költségvetés csökkentése érdekében?
Mind a külső vállalkozói szerződések megkötésének, mind a beérkező számlák ellenőrzésének rendjét megszigorítottuk. A felmerülő feladatok elvégzése előtt minden esetben megvizsgáljuk, hogy az adott feladat elvégzését saját kapacitás igénybevételével, önerőből milyen önköltséggel lehet megvalósítani. Külső vállalkozó igénybevételére akkor kerülhet sor, amennyiben az kedvezőbb a Városgondnokság számára, illetve ha olyan feladat elvégzéséről van szó, melyet nem tudunk önerőből elvégezni. Minden egyes feladat során több pályázó versenyeztetésével próbáljuk elérni a számunkra lehető legkedvezőbb árat. A feladatok elvégzését folyamatosan ellenőrizzük, mind az elvégzett munka mennyiségét, mind a minőségét. A beérkező számlák kifizetésére csak ezen szigorú ellenőrzést követően kerülhet sor.
Városgondnokság átalakulása gazdasági társasággá is az olcsóbb működés miatt volt szükséges?
Az átalakulás során a legfontosabb tényező a szemléletváltás volt. A „jó gazda” gondosságával, tudatos gazdálkodást vezettünk be, amely az előbb említett alapokon nyugszik. Az átalakulás fontos része a rugalmas eszköz és létszámgazdálkodás megteremtése is. Korábban intézményi formában minden egyes változtatást a város közgyűlésének kellet jóváhagyni, most pedig a gazdasági társaság vezetése határozza meg a feladatok elvégzéséhez szükséges létszámot, ami akár azt is jelentheti, hogy egyes idényjellegű munkákra akár átmeneti időre is tudunk munkavállalókat alkalmazni, a szükséges gépekkel, berendezésekkel együtt. Így már nem a kötött létszámadatok, hanem kizárólag a gazdaságosság határozza meg a feladatok ellátását.
Gondolom nem csak az ellenőrzés hatékonyabbá tétele és a gazdasági társasággá alakulás eredményezhet mintegy 600 milliós megtakarítást…
Sok kicsi sokra megy – tartja a mondás és szigorú gazdálkodással, az előbb említett kontrolling tevékenység erősítésével jelentős pénzek spórolhatók meg. Azonban sok nagymértékű munkát is végez a cég, amivel további jelentős megtakarítás érhető el. Elég ha a csatornák fenntartására, a köztisztasági feladatokra vagy akár a síkosság mentesítésre gondolunk. A Városgondnokságon, ha 20 százalékot tudunk csökkenteni egy-egy munka árán, akkor súlyos 10 millió Forintokról beszélünk.